Mielenko

Nadmorska miejscowość

Gmina Mielno – co warto zobaczyć? Najlepszy przewodnik [2021]

Nieruchomość położona jest w wschodniej części miejscowości Mielenko, około trzystu metrów od Morza Bałtyckiego 2km od centrum Mielna. Jest to malownicza nadmorska wieś bezpośrednio sąsiadująca z Mielnem, położona na Wybrzeżu Słowińskim.

MIELENKO, TO IDEALNE MIEJSCE NA WYPOCZYNEK
dla osób szukających cichej, lecz atrakcyjnej miejscowości nadmorskiej.

Interesujący się historią turyści mogą podziwiać chałupy i budynki gospodarcze o konstrukcji szachulcowej, pochodzące głównie z XIX wieku. Uwagę turystów z pewnością zwrócą walory przyrodnicze. Szeroka, drobnoziarnista plaża, malownicze widoki, piękna aleja lip prowadząca do Mielna oraz niemal niespotykane w Polsce drzewa leszczyny tureckiej przy drodze do Chłopów i Sarbinowa dopełniają piękno tutejszego klimatu.
Drzewa te mają ponad sto lat i pokryte są rzadkimi porostami, które żyją tylko w bardzo czystym środowisku. Kierując się w zachodnią stronę pomiędzy Mielenkiem a Chłopami znajdziemy pkt 15 południka z tablicami

Mielenko to nie tylko plaża to również piękna nowa trasa rowerowa Velo Baltica-

EuroVelo10, biegnąca wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Nowy odcinek Pleśna – Mielno utwardzony asfaltowy odcinek liczy 18 km i przejechanie go zajmuje około godziny co jest idealną możliwością spędzenia czasu dla całej rodziny. Dla wytrwałych rowerzystów proponujemy trasę aż do Kołobrzegu.

Mielno

Park Linowy w Mielnie

Zapraszamy do nowo otwartego Parku Linowego Tukan w Mielnie. W parku czeka na wszystkich ponad 60 atrakcji. Park linowy znajduje się w Mielnie, przy ulicy Chmielnej, tel +48 605 232 655 lub +48 724 008 998, e-mail: biuro@parkmielno.pl Więcej informacji na  www.parkmielno.pl

Pomnik Jelenia

Pomnik Jelenia znajduje się w Mielnie na skwerku przy Urzędzie Gminy (ul. B. Chrobrego 10).   W Mielnie jest od „zawsze” – o jelenia dopytują się turyści, jest sympatycznym akcentem Gminy. Często dewastowany – zawsze jednak odnawiany. Rzeźba najpierw znajdowała się na placu przy muszli koncertowej (ul. 1 Maja). Ufundowana została w okresie międzywojennym, przez jednego z ziemian, na pamiątkę udanego polowania. Przedstawia metalową figurę jelenia naturalnej wielkości, umieszczonej na niskim, betonowym postumencie.   Stał się już legendą Mielna i koniecznie będąc w Mielnie należy zrobić sobie z nim zdjęcie !

Pomnik Morsa

Usytułowany przy głównym wejściu na plażę (ul. Kościuszki). Jest symbolem organizowanych w Mielnie od 2004 roku Miiędzynarodowych Zlotów Morsów, na które przybywają tysiące miłośników zimowych kąpieli.

Atrakcje na jeziorze Jamno

Na jeziorze Jamno znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego mających w swojej ofercie wypożyczenie: rowerów wodnych, łodzi wiosłowych, a także motorówek. Oferowane są również przewozy motorówką szybką.

Wędkowanie w Mielnie – Amatorzy wędkowania mogą wykupić specjalne zezwolenia w Gospodarstwie Rybackim w Mielnie. Upoważniają one do wędkowania na spining oraz na dwie wędki na obszarze jeziora Jamno. Zezwo­lenia można opłacić zarówno na poczcie w Mielnie, sklepie wędkarskim „JAN” w Unieściu, ul. Reja 2 i w biurze Gospodarstwa na ul. Chrobrego 43 tel. 94 318 97 96, 94 318 90 54

Jedną z największych atrakcji są zapewne rejsy wycieczkowe stateczkiem Mila. „Mila” wypływa codziennie, a znaleźć ją można na końcu pomostu niedaleko przystani TRAMP.

Przystań Jachtowa Klubu znajduje się przy ulicy Chrobrego 32, nad jeziorem Jamno. Jest to kilkuhektarowy teren z dwoma pomostami wchodzącymi w jezioro. W centralnym miejscu stoi wysoki maszt stylizowany na maszt żaglówki oraz  swoisty pomniczek, a właściwie kadłub żaglówki „Konik morski”.

Szlaki rowerowe oraz piesze

Szlaki rowerowe:  Mielno-Koszalin- 14 km długości Bezpieczne połączenie Mielna z Koszalinem. Szlak ciągnie się równolegle z    krajową drogą prowadzącą do Koszalina. Początek trasy znajduje się w Mielnie na ul. Lechitów, kończy w Koszalinie na ul. Morskiej.

Nadmorski szlak – czerwone oznakowanie- 45 km długości
Trasa:  Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Mielno – Strzeżenica – Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki – Iwęcino – Bielkowo
Szlak prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest częścią międzynarodowego szlaku rowerowego. Wzdłuż trasy znajduje się wiele zabytków oraz pomników przyrody .

Warto zobaczyć: Latarnia w Gąskach,wybudowana w latach 1876-1877- otwarta dla turystów. Gotycki Kościół Odrodzenia z XIX wieku w Sarbinowie z wieża wybudowaną z podstawą w kształcie ośmiokąta. Miejscowość Chłopy z unikalnym budownictwem o konstrukcji szachulcowej.

Szlak pieszy: Szlak nadmorski -czerwone oznakowanie-39 km długości
Trasa: Pleśna – Gąski latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki. Część międzynarodowego szlaku z pocątkiem we Francji. Biegnie wzdłuż nadmorskich miejscowości.

GĄSKI

Latarnia morska w Gąskach

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną jest latarnia morska w Gąskach. Została zbudowana w czasie zimy na przełomie 1877/78r., mierzy 50,2 m. wysokości i jest drugą co do wielkości latarnią morską w Polsce. Posiada masywne fundamenty, obsadzone na ośmiokątnej podstawie o średnicy 11,3 m.

Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mili morskiej- co daje około 36 kilometrów. Jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt prowadzą kręte schody, a widok z tarasu zapiera dech w piersiach.

W wakacje ( od 01.07 do 31.08) czynna codziennie od 10.00 do 20. 00 z przerwą od 13.30 do 15.00, ceny biletów : normalny 4 zł., ulgowy 3 zł.

UNIEŚCIE

Przystań Rybacka w Unieściu

Przystań rybaków morskich jest często odwiedzana przez turystów. Tu można kupić ryby prosto z morza lub świeżo wędzone węgorze, łososie, halibuty, śledzie i inne ryby. Przybysze z głębi kraju z zainteresowaniem przyglądają się pracy rybaków na łodziach i w sieciarniach.

DOBRZYCA

Ogrody Hortulus Spectabilis

Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 20 lat z miłości do natury i z potrzeby dzielenia się tym, co piękne, z innymi. Składa się on z dwóch, oddzielonych od siebie terenem Szkółki Roślin Ozdobnych zespołów ogrodowych o nieco innym charakterze.
Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych ogrodów, wśród których są te, związane ściśle z rodzajem środowiska – między innymi ogród skalny, ogród leśny, jak i te, w których dominuje architektura i styl związany ze sztuką i kulturą narodową, jak np.: ogród japoński, francuski czy śródziemnomorski. Grupę ogrodów zmysłów zaprojektowano w stylu angielskim – każdy z nich pobudza inne zmysły człowieka. Wzrokiem zawładną ogrody barwy, światła i cienia, do których należą: ogród purpury i ognia, biały, lila-róż, niebiesko-żółty. Słuch rozbudzą ogrody szumu, szelestu, dźwięku i ciszy czyli ogrody traw oraz ogrody wodne, w tym najnowszy ogród w stylu wybitnego architekta – Antonio Gaudiego. Woń, aromat, zapach, to przede wszystkim trzy rodzaje ogrodów ziołowych, ogród pachnący oraz piękne i oryginalne rosarium w stylu angielskim. Co roku można w nich obserwować wspaniały spektakl zmian pór roku.

Źródło : http://www.mielno.pl/